Scenariusz zajęć „Kolorowa podróż”

Scenariusz zajęć „Kolorowa podróż”

Kolorowa podróż

Czas trwania: 30 minut
Ilość osób: 20
Wiek: grupa przedszkolna 5-6 lat

 

Cele:

-dziecko poznaje nowe zabawy ruchowe
-rozwija wyobraźnię
-uczy się koncentracji

Materiały:

-chusta animacyjna
-kolorowe piłki
-lekka piłka
-kłębek nici

Opis:

Witamy się z dziećmi.
Dzieci siadają wokół chusty. Prosimy aby powiedziały po kolei jak mają na imię . Będziemy rzucać do siebie kłębek nici mówiąc „ mam na imię …, rzucam nitkę do…”. Dziecko stara się zatrzymać nić i rzucić dalej( chodzi o to , żeby powstała pomiędzy nami pajęczyna). Zabawa ta pozwoli zapamiętać większość imion. Nitkę można również turlać. Staramy się aby była kilka razy rzucona do każdego dziecka . Nitkę można zastąpić piłką.

Rozpoczynamy z dziećmi rozmowę . Pytanie : „kto lubi wycieczki? A co jest nam potrzebne , żeby jechać w podróż? A gdzie chcielibyście pojechać?” Dzieci siadają przy swoich ulubionych kolorach. Czytam opowiadanie „wiosenna podróż”.

Kiedy dziecko usłyszy swój kolor obiega chustę i wraca na swoje miejsce.
Po zabawie dzieci trzymają chustę i mają za zadanie falując chustą pokazać delikatny wietrzyk, silny wiatr, sztorm, burzę itp. Pozwalamy aby dzieci „namachały” się chustą do woli.
Następnie bawimy się w „kolorową burzę”- wyrzucenie z chusty wszystkich piłek. Potem w „owocową sałatkę”.
Ostatnią zabawą ( rezerwową) jest „Tęczowa Kraina”. Teraz się przenosimy w podróż daleko, daleko za Kraków. Dziękujemy dzieciom za zabawę i żegnamy się.

WIOSENNA PODRÓŻ
Stopniał śnieg i zaczęła się wiosna. Jest coraz cieplej i słoneczko częściej się do nas uśmiecha. Ogrzewa nas i rośliny swoimi żółtymi promykami, dzięki czemu na drzewach powolutku pojawiają się zielone liście. Coraz więcej jest wokół nas kolorowych kwiatów, takich jak fioletowe fiołki, pomarańczowe i czerwone tulipany oraz niebieskie chabry. Wiosną jest już ciepło i można jechać na rowerach na wycieczkę. Jaś i Małgosia postanowili, że pojadą do parku na przejażdżkę. Małgosia miała czerwony rower , Jaś zielony zaś ich rodzice mieli rowery fioletowe z pomarańczowożółtymi koszykami. Rodzinka jechała najpierw długim, szarym chodnikiem, przy którym rosła zielona trawka i malutki, czerwony kwiatuszek. Małgosia zatrzymała się by go powąchać i zobaczyła wtedy , że przy małym niebieskim domku kwitną kwiatki we wszystkich kolorach tęczy. Był to mały ogródek ale jego kolory zachwyciły wszystkich. Małgosia pomyślała, że chciałaby kiedyś mieć taki ogród. Posadziła by w nim piękne, żółte słoneczniki i czerwone kwiatki , które przed chwilą zobaczyła. Rodzina wsiadła na swoje rowery i pojechała dalej. Była piękna pogoda ale troszkę wiał wiatr, więc dzieci zapięły swoje pomarańczowe bluzy a mama zawiązała na szyi fioletowy, cieniutki szalik. Tato zobaczył , że niedaleko jest drewniany mostek a pod nim płynie niebieskozielony strumyk. Wokół skakały żaby i rosły żółte żonkile. Mama zrobiła dzieciom kilka zdjęć i wszyscy pojechali do parku. Wtedy pogoda trochę się popsuła i z nieba zaczęły spadać wielkie, niebieskie krople deszczu. Szybciutko więc schowali się pod drzewem. Zielone liście były dla nich jak parasol. Na koniec wycieczki pojechali na targ warzywny bo mama potrzebowała warzyw do obiadu. Kupiła pomarańczowe marchewki, fioletowy bakłażan, zielony koperek , czerwone pomidory i żółte banany na deser. W ostatniej chwili przypomniała sobie o fioletowych buraczkach. Dzieci zachwycone były owocami na straganie, ponieważ wyglądały jak kolorowa tęcza. Rodzina zapakowała zakupy
i wróciła do domu. To była długa, ale wspaniała wycieczka.

TĘCZOWA KRAINA
Za górami, za lasami była brzydka kraina zwana Szarogrodem. Mieszkali w niej smutni ludzie, którzy nie znali żadnych kolorów prócz szarego, ponieważ wiele lat temu, zła czarownica Cruella rzuciła na krainę klątwę. Pewnego dnia pojawił się dzielny czarodziej, który pokonał wiedźmę i kraina zaczęła odzyskiwać kolory. Czarodziej ubrany był w fioletową pelerynę, niebieski cylinder, czerwone buty, zielone spodnie w żółte gwiazdki oraz pomarańczową kamizelkę, natomiast jego broda mieniła się wszystkimi kolorami tęczy. Czarodziej machnął swoją czarną różdżką, dzięki czemu odczarował złe zaklęcie. Ludzie byli zaskoczeni, jak bardzo zielona jest trawa i fioletowe są fiołki. Bezchmurne niebo miało niebieski kolor a nad krainą świeciło żółte słońce. W ogrodach kwitły pomarańczowe i czerwone tulipany , wyjątkowo piękne były również zielone krzewy i paprotki. Przez krainę płynęła niebieska rzeczka, w której odbijały się fioletowe dachy domów. Na drzewach rosły czerwone i zielone jabłka , zaś na małych krzaczkach rosły fioletowe jagody i czerwone maliny. Po deszczu pojawiała się kolorowa tęcza. Ludzie zauważyli, że ich stroje też są w różnych kolorach. Niektórzy nosili niebieskie spodnie inni zaś pomarańczowe. Kobiety stroiły się w czerwone, zielone, fioletowe sukienki i nosiły duże, tęczowe kapelusze. Podziwiali swoje stroje i cieszyli się , że są tak odmienni.
Kraina odzyskała swój dawny blask i zmieniła nazwę na Tęczową Krainę.

Kolory:

niebieski i żółty- obiega chustę
fioletowy- podskakuje 2 razy
zielony- klaszcze 2 razy
czerwony- okręca się 2 razy
pomarańczowy- wykonuje 2 przysiady