W ogródku warzywnym

W ogródku warzywnym

W ogródku warzywnym

Charakteryzacja: strój ogrodnika- koszula w kratę, rękawiczki, kapelusz słomkowy.

Część I

1.      Powitanie dzieci.

2.       Odczytanie wiersza „Na straganie” J. Brzechwy– dzieci siedzą na chuście i słuchają wiersza.

Część II

1.      Zabawa „ Sałatka warzywna”

Najpierw każde dziecko zastanawia się i mówi swoje ulubione warzywo, lub to, które usłyszało z wierszu i staje się na czas zabawy tym warzywem. Ogrodnik robi sałatkę warzywną z warzyw, które wyhodował w ogrodzie. Gdy wywoła jakieś warzywo, dziecko wstaje,  przebiega dookoła chusty i wraca na swoje miejsce.

2. „Stań na kolorze”.

Dzieci poruszają się w obwodzie w rytm muzyki. Gdy muzyka ucicha, ogrodnik podaje jakieś warzywo, a zadaniem dzieci jest stanąć na takim kolorze chusty, jak wywołane warzywo (np. pomidor- kolor czerwony).

3. Zabawa „Rolnik i marchewka”.

Dzieci wstają i chwytają chustę, zaczynają wachlować. Odkładają chustę.

Ogrodnik rozdaje każdemu dziecku pyszne warzywa zebrane w ogrodzie (szarfy). Dziecko, które wylosowało szarfę z węzłem staje się na chwilę ogrodnikiem (następuje przekazanie atrybutu ogrodnika dziecku -np. rękawiczek, kapelusza). Zaś dziecko, które wylosowało szarfę z dwoma węzłami to marchewka, którą ogrodnik chce wyrwać. Ogrodnik staje na środku chusty, zaś marchewka wchodzi pod chustę, którą trzymają dzieci. Zadaniem ogrodnika jest złapanie marchewki, wędrującej pod chustą. Utrudnieniem jest ciągłe wachlowanie chustą przez pozostałych uczestników zabawy.

4.      „Senne warzywa”

Dzieci wachlując chustą przypominają sobie, jakim warzywem byli w poprzedniej zabawie, gdy usłyszą swoje warzywo, wchodzą pod chustę i siadają. Zabawa kończy się, gdy wszystkie dzieci będą schowane pod chustą.

Część III

Podziękowanie za udział w zabawie wszystkim dzieciom. Brawa. Pożegnanie.