Zabawy z dzieckiem – jak się bawić z maluchem?

Ciekawy zabawy z dzieckiem

Chyba każdy rodzic ma ten problem: w co bawić się ze swoim własnym dzieckiem? W chowanego, w berka, w Indian? Jakie zabawy wybrać, aby były one pożyteczne dla rozwoju dziecka? Takie które, równocześnie będą dla dziecka atrakcyjne. Nie powinny go nudzić. Mają sprawić mu przyjemność.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Zabawy z dzieckiem, zawsze powinny spełniać następujące warunki: po pierwsze i najważniejsze: powinny być bezpieczne! Rozrywka nie może wiązać się z ryzykiem uszczerbku na zdrowiu. Dlatego, należy pamiętać, aby dziecko zawsze nosiło ochraniacze i kask, kiedy jeździ na rowerze, na rolkach, na deskorolce, na nartach i na łyżwach. Po drugie: zabawy powinny być dostosowane do wieku i poziomu intelektualnego dziecka. To chyba oczywiste, że innego rodzaju zabawy będą odpowiednie dla czterolatka, inne dla dziesięciolatka a jeszcze inne dla trzynastolatka!

Zabawa powinna być dobrana do wieku

Maluchy uwielbiają proste zabawy ruchowe, zabawy związane ze śpiewaniem, z klaskaniem i tym podobne. Za to starsze, mające więcej cierpliwości dzieci, są już zdolne do zabaw, które wymagają pewnego skupienia, takich jak: układanie puzzli, budowanie czegoś z klocków, rysowanie, kolorowanie, granie w gry planszowe, odgadywanie zagadek i rebusów. Nastolatki za to, nie lubią już typowo „dziecinnych zabaw” (uważają bowiem, że są na nie zbyt dorosłe), ale nadal mają potrzebę miłego spędzania czasu ze swoimi rodzicami. Czas ten, może być wypełniony grą w szachy, lub grą w warcaby, graniem w karty, albo w „państwa i miasta”, rozmowami, wspólnymi spacerami, lub też może być spędzany w plenerze, na rowerze.

Nic na siłę!

Zabawy powinny być także dostosowane do temperamentu i sprawności ruchowej dziecka. Na przykład: dziecko otyłe, nie podoła zabawie, wymagającej dobrej kondycji- nie da ono rady szybko biegać, wysoko skakać, robić fikołków, ani stawać na rękach. Zatem, proponowanie mu zabaw, które leżą poza zasięgiem jego możliwości, wcale nie zachęci go do ruchu i nie pomoże mu schudnąć! Dziecko spokojne, będzie wolało spokojne, statyczne zabawy a dziecko żywiołowe, będzie chciało „poszaleć”, aby rozładować przepełniającą je energię.

Nawiązuj do zainteresowań

Zabawy powinny być dobierane w taki sposób, aby idealnie trafiały w gust i upodobania dziecka. Jeżeli dziecko lubi odgrywać różne scenki, możesz rozwijać jego aktorskie zainteresowania, bawiąc się z nim w kręcenie filmu, w odgrywanie sztuki w teatrze, albo też w kalambury. Jeżeli dziecko lubi śpiewać, bawcie się w występy wokalne. Jeżeli lubi malować- kup mu farby, kredki, ołówki i węgiel rysowniczy. Jeżeli Twoja pociecha ma zadatki na małego naukowca i uwielbia eksperymentować, to baw się wraz z nią w przeprowadzanie doświadczeń chemicznych i fizycznych- pamiętaj jednak o niezbędnych środkach ostrożności!

Nie kieruj się płcią

Nie dobieraj rodzaju zabawy, kierując się płcią dziecka! Dziewczynka może chcieć bawić się samochodami a chłopiec może woleć zabawę lalkami! Pamiętaj także, że ciekawe zabawy dla dziecka, nie muszą być wcale kosztowne! Nie stać Cię, aby fundować dziecku co tydzień pobyt w „małpim gaju”? Możesz w takim razie, urządzić mu na własnym podwórku, domowej roboty „tor przeszkód”. Nie masz pieniędzy na zakup trampoliny? Zamiast tego, zagraj z dzieckiem w klasy, poskacz z nim w gumę, lub naucz je skakać na skakance! Pamiętaj też o tym, że zabawy mogą mieć także wartość edukacyjną: możesz poprzez zabawę uczyć dziecko obcego języka, możesz poszerzać zasób jego wiedzy, lub wpajać mu zasady współżycia społecznego (na przykład tłumacząc mu, że podczas gier nie wolno oszukiwać).